Společensky odpovědné zadávání veřejných zakázek

Zadavatelé veřejných zakázek (obec, kraj, veřejná státní instituce, atd.) mají potenciál prostřednictvím vhodného zadání zakázky ovlivnit lokální pracovní trh.

Zakomponováním sociální podmínky do zadání zakázky, a následně smlouvy s dodavatelem, mohou podpořit zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce. Podmínkou veřejné zakázky může být např. povinnost vítězného dodavatele zaměstnat na realizaci zakázky určité procento osob z řad dlouhodobě nezaměstnaných, zvýhodnění sociálního podniku nebo jiné sociální parametry. Smyslem SOZVZ je tedy zadávat zakázky tak, že jejich plnění bude přinášet i společenské benefity.

V České republice zatím společensky odpovědné zadávání zakázek není rozšířené, přestože je pro něj vytvořen legislativní rámec i poradenský servis provozovaný MPSV (více zde: http://sovz.cz). Inspiraci pro vypsání zakázky lze hledat v  příkladech dobré praxe, nebo v metodice.

Kdo může sociálně odpovědnou zakázku vypsat:

  • Obec, kraj, stát a další veřejní zadavatelé (Lesy ČR, Povodí, školy, apod.)
  • Soukromé subjekty, pokud na zakázku použijí více než z 50 % veřejné zdroje (peníze státu, krajů, obcí, EU apod.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací