Dluhové poradenství pro zaměstnavatele

Obětí zadlužení nejsou jen věřitelé a dlužníci, ale také zaměstnavatelé, konkrétně jejich mzdoví účetní, kteří administrují veškerou agendu spojenou s exekucemi zaměstnanců. 

S ohledem na to, že mzdový účetní je rovněž osobně odpovědný za správné provedení exekučních srážek, je nanejvýš vhodné podpořit ho poradenstvím. Poradenské konzultace pro mzdové účetní zaměřené na různé formy vyplácení mezd (v hotovosti spíše než na účet), na způsoby výpočtu exekučních srážek a nezabavitelné částky a na podmínky oddlužení (komunikace s insolvenčním správcem) mohou být poskytovány jako součást služby zprostředkování zaměstnání či poradenství pro zaměstnavatele. Smyslem této aktivity je snížit jednu ze zásadních bariér pro přijetí do zaměstnání, kterou představuje exekuce, a podpořit tak integraci uchazeče na trh práce.

Kdo poradenství může poskytnout:

  • Úřad práce jako součást své činnosti poskytuje poradenství nejen uchazečům a zájemcům o zaměstnání, ale také zaměstnavatelům
  • NNO může poradenství pro zaměstnavatele zaměřené na problematiku exekucí poskytovat jako součást adaptační fáze po nástupu klienta do zaměstnání.
  • Zaměstnavatel má také možnost požádat místně příslušný soud o stanovení částky, která má být srážena ze mzdy povinného, a její rozdělení mezi jednotlivé pohledávky (viz zákon č. 119/2001 Sb.)
  • Vhodnou pomůckou pro výpočet exekučních srážek ze mzdy může být také online kalkulačka finanční výhodnosti práce

 

Pomoc při řešení zadlužení svých zaměstnanců můžete nalézt také v nově vzniklém Institutu předlužení, který se na poradenství pro zaměstnavatele přímo zaměřuje.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací