Dluhové poradenství pro dlužníky

Zadluženost je pro uchazeče o zaměstnání jednou z největších bariér pro integraci na pracovní trh. Současný systém exekucí a sociálních dávek v mnohých případech způsobuje, že přijetí legálního zaměstnání oproti setrvání na sociálních dávkách je pro dlužníka ekonomicky nevýhodnou strategií.

Součástí přípravy uchazeče na zaměstnání i podpory po nástupu by tedy mělo být dluhové poradenství zahrnující informování o změně příjmové situace (dávky, exekuční srážky, nezabavitelné minimum) při přechodu z nezaměstnanosti do práce. Vhodnou pomůckou pro výpočet příjmu dlužníka či příjemce sociálních dávek při změně životní situace je kalkulačka finanční výhodnosti práce.

Základní poradenství v oblasti dluhů by měl poskytovat úřad práce v rámci obecného pracovního poradenství. Pomoc s řešením dluhů pak poskytují zdarma neziskové organizace, které jsou poskytovateli odborného sociálního poradenství nebo terénních programů, případně sociální pracovníci obcí. S podáním návrhu na oddlužení mohou pomoci poskytovatelé akreditovaní v oblasti oddlužení (mapa dluhových poraden).

Cílem služby je pomoci klientovi zmapovat dluhy, jednat v jeho zájmu s věřiteli, exekutory a dalšími zainteresovanými subjekty, poskytovat právní servis a pokusit se dosáhnout klientova oddlužení nebo alespoň prohlášení insolvence, tedy stavu, kdy dluhy už dále nenarůstají.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací