„Postupem času, jak jsem přemýšlela o svým životě, tak jsem se zvedla. (…) No, tak hlavně to sebevědomí, že prostě jsem si jistější i v běžným životě. Už vlastně už vím, co chci. No prostě jdu si za svým cílem.“ tak popisuje jedna ze zaměstnankyň svou zkušenost se prací v četě, která zajišťuje úklid a údržbu zeleně v MAS Brdy Vltava.
Pracovní četa na základě poptávky obce přijede na určené místo a vykoná zadané práce. Nejčastěji se jedná o vyžínání trávy a náletových dřevin, výsadbu a údržbu zeleně, úklid apod. Poté, co jsou práce dokončeny, se četa přesune do další obce. Role obce je zde tedy klíčová, jelikož záleží na ní, zda znevýhodněným pracovníkům poskytne důvěru a svěřím jim péči o svůj majetek.
Lidé, kteří se projektu sdílené čety zúčastnili, mají mnoho společného. Většina z nich pochází ze znevýhodněného prostředí, v životě neměla moc dobré zkušenosti a musela se srovnávat se složitými situacemi. V rámci pracovní čety mají možnost získat pracovní kompetence, ale především také podporu pro řešení jejich problémů.
Tréninkové zaměstnání v kombinaci se souběžnou podporou ze strany odborníků přináší většině účastníků projektu stabilizaci, motivaci, obnovuje u nich víru nejen v sebe sama, ale také v druhé. Dodává jim vizi lepší budoucnosti a vlastní důležitosti. U účastníků projektu tak jde v samotném důsledku spíše než o obnovení nebo osvojení pracovních návyků především o změnu jejich psychického nastavení, vystoupení ze začarovaného kruhu beznaděje a frustrace.
Podrobnosti o fungování čety najdete ve studii Je to tak hezký, že máte práci, máte kolem sebe lidi https://www.pracevobci.cz/upload/studies/22/Brdy-Vltava-final.pdf.