Vyhrazené veřejné zakázky pro sociální podniky

Vyhrazené veřejné zakázky pro sociální podniky jsou jedním z typů sociálně odpovědného zadávání veřejných zakázek.  

Zadavatelé veřejných zakázek mohou podpořit (místní) zaměstnanost vypsáním veřejné zakázky, která je vyhrazena jen pro sociální podniky. Znamená to, že do soutěže o zakázku se nemůže přihlásit nikdo jiný než sociální podniky nebo zaměstnavatelé na chráněném trhu práce. Dále probíhá výběr mezi těmito subjekty obvyklým způsobem.

V současné české právní úpravě je možné zakázku vyhradit pouze podnikům zaměstnávajícím alespoň 50 % osob se zdravotním postižením (§ 38 ZoZVZ). Podle Evropské směrnice o zadávání veřejných zakázek (2014/04/EU) by však členské státy měly podporovat vyhrazování veřejných zakázek pro sociální podniky zaměstnávající alespoň 30 % zdravotně či sociálně znevýhodněných osob. Chystaný zákon o sociálním podnikání má uvést českou právní úpravu do souladu s evropskou Tím by integrační sociální podniky zaměstnávající osoby znevýhodněné na trhu práce mohly začít využívat vyhrazených zakázek, čímž by se zvýšila jejich šance uspět v tržním prostředí.

Více k tomuto tématu naleznete zde: http://sovz.cz

Kdo může zakázku vypsat:

  • Obec, kraj, stát a další veřejní zadavatelé (Lesy ČR, Povodí, školy, apod.)
  • Soukromé subjekty, pokud na zakázku použijí více než z 50 % veřejné zdroje (peníze státu, krajů, obcí, EU apod.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací